به نام خدا

طراحی سایت سئو بیس | طراحی سایت سئو محور

صاحب هر کسب و کاری که باشید، یا به فکر آغاز هر فعالیتی بیافتید، ناچارید برای معرفی خودتان، نشان دادن سوابق کاری و نمونه کارهایتان، سایت تهیه کنید. برای تهیه سایت، باید با طراحان سایت سر و کله بزنید تا سایتی متناسب با حرفه و بودجه شما برایتان طراحی کنند. اگر از اهمیت سئو در طراحی سایت باخبر باشید، می‌دانید که بخش مهمی از هزینه، بابت کار کردن بر روی سئو سایت، حساب می‌شود؛ اما شاید ندانید گزینه بهتری پیش روی شماست که از نظر هزینه نیز برای شما مناسب‌تر است: طراحی سایت سئو بیس. فراموش نکنید که بزرگ‌ترین درگاه ورودی به سایت شما، صفحه نتایج جستجو است؛ زیرا امروزه همه چیز را از گوگل و سایر موتورهای جستجو می‌پرسیم.

طراحی سایت سئو بیس چیست؟

طراحی سایت به طور کلی چند بخش اصلی دارد: ۱. گرافیک؛ ۲. اجرای UI؛ ۳. برنامه نویسی؛ ۴. بارگزاری بر روی هاست. اگر طراحی سایت بر اساس اصول استاندارد هر حوزه انجام شود، یعنی سایت در وضعیت خوبی قرار گرفته است و به احتمال زیاد، طراحی سایت بر اساس اصول سئو بوده است؛ بنابراین این سایت‌ها باکیفیت هستند و فاکتورهای سئو در آن‌ها رعایت شده است. سئو یا search engine optimization مجموعه راهکارهای گوگل برای بهینه سازی سایت هاست تا در صدر نتایج موتورهای جستجوگر نمایش داده شوند. امروزه بیشترین رقابت میان کسب و کارها در حوزه سئو انجام می‌گیرد؛ چراکه نه تنها موجب جذب مشتری می‌شود، بلکه می‌تواند سرنوشت ساز باشد و آینده کسب و کار شما را هم رقم بزند.

خدمات طراحی سایت سئو بیس چیست؟

سئو مبحثی گسترده است و از چندین بخش تشکیل می‌شود. برای موفق بودن در زمینه سئو، باید تمام مباحث سئو را در هماهنگی با همدیگر پیش ببرید؛ اما به طور کلی بهتر است بدانید سئو در دو بخش سئو داخلی (On-Page)  و سئو خارجی (Off-Page) انجام می‌گیرد. دشوار است که بین سئو داخلی و خارجی قرعه بیندازیم و بگوییم کدام یک از دیگری مهم‌تر است؛ اما طراحی سایت بر اساس اصول سئو در بخش سئو داخلی سایت قرار دارد و شامل برنامه‌نویسی و طراحی سایت بر اساس الگوریتم های جدید می‌شود.

۹ اصل کلیدی که در طراحی سایت سئو بیس باید رعایت شود:

۱-        طراحی سایت به صورت واکنش گرا :

طراحان سایت می‌دانند که امروزه میزان زیادی از جستجوها از طریق تلفن همراه و تبلت انجام می گیرد. نمایش صحیح سایت در صفحات نمایشگر، عامل مهمی در بالا بردن امتیاز سئو سایت است. نسخه های رسپانسیو سایت (رسپانسیو یا واکنش‌گرا) از ویژگی های سایت هایی است که بر اساس اصول سئو طراحی شده‌اند و مخاطب را جذب می‌کنند. اگر سایت شما واکنش گرا نباشد، کاربر نمی تواند به درستی منو را ببیند و به بخش های مختلف سایت برود؛ بنابراین راحت ترین کار را انجام می‌دهد: خروج از سایت.

۲-        افزایش سرعت لود شدن سایت :

از دیگر عوامل مهم در سئو سایت، بالا بودن سرعت لود شدن صفحات است. امروزه کاربران به دنبال کوتاه‌ترین پاسخ از سریع ترین راه ممکن هستند؛ بنابراین اگر سایت شما برای لود شدن بیش از ۵ ثانیه زمان نیاز داشته باشد، مشتری های خود را از دست داده‌اید. اگر هنوز سایت ندارید، این مورد را در سفارش خود لحاظ کنید و اگر سایت شما راه اندازی شده است، برای سنجش سرعت سایتتان، از نرم افزارهای مرتبط کمک بگیرید و در صورت نیاز، مشکلات سایتتان را رفع کنید. در طراحی سایت سئو بیس، سرعت لود شدن صفحات، اولویت بالایی دارد.

۳-        کم کردن حجم عکس :

معمولا سایت ها برای جذب مخاطب از تصاویر، اینفوگرافی‌ها، ویدیوها و سایر ترفندهای گرافیکی استفاده می‌کنند. این کار باعث می‌شود حجم سایت زیاد شود و کسانی که از اینترنت با سرعت پایین استفاده می‌کنند، نتوانند از سایت شما استفاده کنند. یکی از نکات طراحی سایت بر اساس اصول سئو، کم کردن حجم تصاویر است. اگر در سایت خود از تصویر استفاده می‌کنید، پرکردن تگ alt مربوط به عکس را فراموش نکنید؛ زیرا در سئو سایت موثر است.

۴-        طراحی سایت به صورت آماده و اختصاصی :

امروزه طراحی سایت به دو روش اختصاصی یا با استفاده از قالب های از پیش آماده انجام می‌شود. قالب‌های آماده وردپرسی سایت، بسیار پرطرفدار است؛ اما یکی از مشکلاتی که قالب های آماده وردپرسی دارند، عدم سازگاری با سئو است. انتخاب طراحی سایت به صورت اختصاصی، چنین مشکلاتی را در پی نخواهد داشت؛ اما اگر از قالب های آماده سایت استفاده می‌کنید، بهتر است بدانید نوع پیاده سازی سایت شما در پلتفرم، بسیار تعیین کننده است و برخی پلتفرم ها برای سئو مناسب نیستند. برخی از سیستم‌های آماده مانند جوملا نیز از نظر سئو شما را دچار مشکل خواهند کرد. برنامه‌نویسی به تنهایی تاثیری بر روی سئو سایت ندارد، بلکه کیفیت خروجی سایت شماست که کیفیت سایت شما را تعیین می‌کند. به بیان دیگر، تا زمانی که یک سایت سازگار با موتورهای جستجوگر ارائه می‌کنید، یعنی طراحی سایت شما سئو بیس است و  گوگل از امتیاز شما نمی‌کاهد.

۵-        اصول کدنویسی :

یکی از عوامل مهم کسب رتبه بالا در نتایج جستجو، طراحی سایت سئو محور و کدنویسی اصولی سایت سئو محور است. در کدنویسی HTML، باید سایت را بر پایه تگ DIV بنا کرده باشید و از تگ TABLE  برای داده های جدولی استفاده کنید. نحوه آدرس دهی صحیح صفحات نیز به این صورت است که برای هر دسته‌بندی، یک فولدر در نظر گرفته می‌شود و نام صفحات بر اساس عنوان صفحه تعیین می‌شود. کدنویسی وب سایت باید استاندارد w3c باشد و خطاهای سایت باید بررسی شود تا درست بودن کد صفحات تایید شود.

۶-        متا تگ عنوان :

صفحات سایت هر کدام آدرس و عنوان مشخصی دارند. برای نام گذاری صفحات، باید عنوان های دقیق و گویا داشته باشید تا مخاطب را سردرگم نکنید. پیش از انتخاب کلمات برای عنوان به تحقیق کلمات کلیدی نیاز دارید. کلمات کلیدی یکی از کلید‌ترین مباحث سئو است که در بحث محتوای سایت، جایگاه ویژه ای دارد. کلمات کلیدی آن دسته کلماتی هستند که کاربران را از نوار جستجوگر گوگل، به سایت شما هدایت می‌کنند. اهمیت متا تگ در طراحی سایت سئو بیس را از یاد مبرید.

۷-        تگ متا توضیحات :

متا توضیحات، توضیحات چند خطی است که در نتایج جستجو گوگل، ذیل عنوان و آدرس هر سایت، نمایش داده می‌شود. اصلاح متا توضیحات تاثیر چشمگیری در سئو سایت دارد و اگر با استفاده از کلمات کلیدی و به طور صحیح نوشته شود، موجب بالا بردن ورودی سایت می‌شود. در طراحی سایت سئو بیس، نگارش متا توضیحات را جدی بگیرید.

۸-        لینک سازی صحیح بین صفحات :

طراحی سایت  سئو محور به شیوه اصولی بدین صورت است که صفحات از طریق anchortext یا لینک های برجسته، به همدیگر پیوند داده شوند. در صورتی که لینک سازی بین صفحات به شیوه اصولی انجام نشود، بات های جستجوگر گوگل نمی‌توانند بین صفحات عبور و مرور کنند. نتیجه آن خواهد بود که مطالب سایت شما در گوگل ایندکس نمی‌شود. بنابراین لینک سازی بین صفحات داخلی سایت، تاثیر مستقیمی بر روی سئو سایت شما دارد.

۹-        رفع خطای سایت :

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که بعد از تحویل سایت با آن مواجه خواهید شد، صفحاتی است که ارور ۴۰۴ دارند. فراموش نکنید که لینک های خراب عاملی منفی در احتساب امتیاز سئو سایت است. در طراحی سایت سئو بیس، لینک های خراب و شکسته تشخیص داده شده و مشکلاتشان برطرف می‌شود.

چرا سئو در طراحی سایت اهمیت دارد؟

این روزها اینترنت همه را به صفحه جستجوی گوگل وابسته کرده است و دیگر کسی برای انجام کارهای خود، از آشناهایش پرس و جو نمی‌کند؛ همه از گوگل می‌پرسند. بدین ترتیب اینترنت به فضای رقابتی شدیدی تبدیل شده است که هر کس سعی دارد سهم خود را از آن بیشتر کند. حتی کسب و کارهای کوچک هم به فکر داشتن سایت و وبلاگ افتاده اند تا مشتریان خود را افزایش دهند و خدمات خود را گسترش دهند. در این بازار گرماگرم رقابت، پس از ارائه خدمات باکیفیت، باید به فکر سئو باشید تا سایت خود را در معرض بیشتر دیده شدن قرار دهید. گوگل برای امتیازدهی به سایت ها به طراحی سایت سئو بیس، توجه ویژه‌ای می‌کند. بنابراین عواملی از جمله اجرای صحیح کدها، لینک سازی بین صفحات، تگ های متا، سرعت سایت، واکنش‌گرا بودن صفحات و به طور کلی فاکتورهای سئو در طراحی وب سایت، در بهبود رتبه شما در نتایج جستجو گوگل موثر است.

چرا نباید کار کردن بر روی سئو را بعد از طراحی سایت شروع کنیم؟ 

با مطالب گفته شده حتما متوجه شده اید که اگر در هنگام طراحی سایت به فکر گوگل نباشید، چقدر به دوباره‌کاری نیاز دارید و سختی کار را برای خودتان ده برابر کرده‌اید. این زحمت، جدا از هزینه گزافی است که باید بابت این سهل‌انگاری پرداخت کنید. در پایان باید به شما یادآور شویم که طراحی سایت و سئو سایت دو موضوع جدا از یکدیگر نیستند؛ بلکه رعایت اصول سئو یکی از مهم‌ترین خدمات در طراحی سایت است. در صورتی که عزم خود را برای داشتن یک سایت حرفه‌ای جزم کرده‌اید و می‌خواهید از رقبای خود عملکرد بهتری داشته باشید، تردید نکنید و طراحی سایت سئو بیس را در اولویت قرار دهید.

منبع: web24.ir

مجله سانا

پیچ اینستاگرام سانا

پیج فیسبوک سانا